Zalety instalacji audio i video.

Dawniej instalacje audiowizualne większości z nas kojarzyły się z bezkresnym zasobem kabli, które udawało się połączyć po wielogodzinnych zmaganiach, popartych nierzadko także instrukcjami obsługi w obcych językach, trudnych do rozszyfrowania przez mieszkańca kraju, który co dopiero aspirował do miana państwa zachodniego.
Instalacje audio i video coraz większym powodzeniem cieszą się w wielu polskich domach. Powoli zaczynają funkcjonować już jako standard. Polakom po prostu zależy na tym, żeby wyposażeniem domu pokazać, iż jesteśmy już w pełni na europejskim poziomie także w kwestii wyposażenia domowego mającego podnieść komfort funkcjonowania, bezpieczeństwo oraz wygodę. Dzięki integrowaniu się instalacji audio i video z automatyką możliwe stało się zcentralizowanie całości zasobów systemowych, by możliwe stało się sterowanie urządzeniami z innych miejsc w domu, czy mieszkaniu. Do pracy wykorzystać można każdy wybrany zestaw audio – video, ale optymalną jego wersję znajdziemy w wersji zwanej multiroomem.

Najbardziej skomplikowane pod względem budowy wersje systemów audiowizualnych pozwalają na to, by korzystać na poziomie wielu pomieszczeń z tych źródeł dźwiękowych lub obrazowych, których wybór dobrać można w sposób indywidualny do każdego możliwego pokoju. W pokojach montuje się tylko elementy klawiatury, które odpowiadają za sterowanie odbiorników podczerwieni wraz z głośnikami. Nie trzeba się martwić, że dowolnie wybrany typ głośników pod względem wyglądu będzie się kłócił z ogólnym stylem oraz wystrojem wnętrza. Obecnie wraz z głośnikami można zastosować wszelkiego rodzaju siatki maskujące. Mogą mieć postać wbudowaną w ściany, a także w sufit. Z kolei głośniki panelowe montuje się bezpośrednio pod tynkiem w ścianie, a także w suficie, jeśli mamy taką potrzebę.
Kierować sprzętem audiowizualnym możemy dzięki systemom automatyki każdego budynku, który takowy system posiada. Za wszystko odpowiadają nadajniki naścienne IR, działania i operacje na systemie usprawnia także dyskretny, bezprzewodowy pilot multimedialny. To od funkcji centralnych „wyłączania wszystkiego” zależy działanie odbiorników audiowizualnych i telewizyjnych. Z kolei, gdy zmęczeni po całym dniu pracy wracać będziemy do domu, ten sam system, chcąc sprawić nam przyjemność, włączy nam ulubioną stację z wyczekiwanym przez cały dzień programem rozrywkowym lub serialem.

Dzięki nowoczesnym sprzętom opartym na zastosowaniu technologii HD mamy możliwość nie tylko oglądać ulubione filmy w wysokiej rozdzielczości obrazu, jakości dźwięku. Przede wszystkim potrzeba zmiany parametrów w systemie nie wymaga od nas biegania po całym domu i przełączania wybranych kabli, by wszystko zaczęło wreszcie działać tak, jak sobie to zaplanowaliśmy. Wystarczy najczęściej już jedno kliknięcie pilotem. Instalacje audiowizualne zamontowane w domach coraz częściej obsługuje się także za pomocą telefonów komórkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy ustawić parametry jeszcze przed dotarciem do domu. U progu może nas zatem przywitać koncert muzyki poważnej wypełniający cały dom lub muzyka dyskotekowa, zachęcająca do sobotniej zabawy z przyjaciółmi.