Uczymy się sterować oświetleniem w domu lub w pracy.

W nowoczesnych mechanizmach oświetleniowych za sterowanie oświetleniem odpowiadają zespoły inteligentnych włączników i wyłączników o charakterze nisko prądowym. Coraz częściej w systemach tych są obecne różnorodne panele dotykowe. Zależnie od typu systemu, nawet wtedy, gdy budynek zostanie już dokładnie wykończony, można przeprowadzić proces rekonfiguracyjny. Polega on na przeniesieniu funkcji zapalania określonego typu oświetlenia z jednej strefy włączającej do drugiej. W skład elementów sterowania wchodzą:
- włączniki oraz wyłączniki (często oparte na jednym mechanizmie, polegającym na operowaniu jednym przyciskiem, ustawiającym się w zależności od naszych potrzeb pod określonym kątem)
- funkcja regulacji światła poprzez ściemnianie i analogiczne rozjaśnianie ( zazwyczaj ma ona formę niewielkiego pokrętła, którym swobodnie operuje się dwoma palcami na zasadzie stopniowego przekręcania w prawą stronę)
- lampy RGB (lampy wyróżniające się ogromną wytrzymałością oraz wydajnością)
- szereg scen świetlnych oraz nastroje

Wszystkie z powyższych funkcji biorą pod uwagę pojedyncze typy światła, a także wybrane grupy oświetleniowe. Przy oświetleniu nocnym opracowano szereg funkcji dla miękkiego emitowania światła. Poziom jasności i intensywności światła między sypialnią, pokojami, toaletą i kuchnią waha się między 20 a 30%. Obecność iluminacji sprawia, że oświetlone zostają wszelkie mało bezpieczne do chodzenia w nocy strefy, np. progi, schody, a także krawędzie ścian. Tę funkcję realizuje oddzielny przycisk. Można ją także w prosty sposób zaprogramować przy włączeniu trybu nocnej pracy oświetlenia. Gdy minie godzina 23 wieczorem, poprzez włączenie przycisku oświetlenie nocne roztacza się od łazienki do kuchni, a dłuższe naciśnięcie włącznika może sprawić, że tryb nocny zamieni się na tryb normalny.
Jeżeli oświetlenie, jakie zorganizowaliśmy na terenie własnego domu jest w formie bardzo rozbudowanej, możemy ten fakt wykorzystać w zaprojektowaniu osobistych scen świetlnych w salonie, albo w ogrodzie. Podniesiemy nastrój poprzez włączenie kilku lamp jednocześnie, można w niezwykle interesujący sposób zaaranżować obwody świetlne. Moc reguluje się ściemniaczami. Typy uprzednio opracowanych scen świetlnych przyporządkowujemy określonym włącznikom. Za pomocą konkretnych więc przycisków uda się nam zmienić klimat miejsca ze „standardowego” na „nutę romantyzmu”, „seans telewizyjny” lub „spotkanie towarzyskie”. W podobny sposób można łatwo opracować technikę iluminacji ogrodowej. Sceny świetlne na spółkę z nastrojami dają możliwość operowania nie tylko wieloma zróżnicowanymi grupami światła, w tryb ich pracy dołączyć można także inne elementy systemowe. Zaliczymy do nich dźwięki audio, a także napędy rolet. Ustawienia programuje się i łączy ze sobą w bardzo otwarty sposób.
Poprzez włączenie światła w przedsionku, górne światło może się ustawić na połowę swojej mocy, wyłącza się światło na podjeździe.
Poprzez wyłączenie światła górnego w salonie, kinkiety ustawiają swoją moc na 1/3 ogólnej, opuszczają sie ekrany i następuje włączenie DVD.