Podział nieruchomości – definicja pojęcia

Z pojęciem podziału nieruchomości możemy spotkać się w kilku różnych dziedzinach. Warto w takim razie wiedzieć o tym, że definicja taka może znacznie się od siebie różnić w zależności od tego, czy mówimy o podziale nieruchomości w ujęciu cywilno-prawnym, administracyjno-prawnym czy też wieczystoksięgowym.

Podział nieruchomości w ujęciu administracyjno-prawnym definiowany jest jako określenie w dotychczasowych granicach nieruchomości odmiennej konfiguracji geodezyjnej działek gruntów, które wchodzą w jej skład bez równoczesnego zmieniania dotychczasowego właściciela nieruchomości. Jest to wówczas podział geodezyjny. Warto pamiętać o tym, że podział geodezyjny może dotyczyć wyłącznie gruntów, zaś pojęcie nieruchomości jest tutaj utożsamiane z tym, które określone jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Podział geodezyjny nieruchomości rolnej jest procesem składającym się z kilku etapów. Sam podział działki może się od siebie różnić w zależności od tego, czy jest to działka nieruchomości rolnej, czy też leśnej. Przy geodezyjnym dzieleniu działek leśnych i rolnych występuje tak zwany podział uproszczony – przy jego przeprowadzaniu nie jest konieczna żadna decyzja administracyjna. Sprawia to, że podział działki rolnej i leśnej trwa znacznie krócej. Aby przeprowadzić podział działki rolnej na samym początku należy przede wszystkim zdefiniować, czym w ogóle jest działka rolna. Mianem działki rolnej określa się grunt, który w planie miejscowym został przeznaczony na cele rolne lub leśne lub są po prostu wykorzystywane w takich celach w przypadku, gdy dana gmina nie posiada miejscowego planu. Nie ma jednak możliwości wydzielenia działki mniejszej niż 0,3 ha – ewentualnie wydzielona działka może zostać przyłączona do sąsiednich gruntów. Pierwszym działaniem jest przede wszystkim przygotowanie projektu podziału. Do innych ważnych etapów należy tutaj również sporządzenie operatu geodezyjnego, przyjętego później do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego; jest to etap poprzedzający przekazanie dokumentów które będą potem podstawą wprowadzania zmian w księgach wieczystych. W przypadku nieruchomości budowlanych podział działki na mniejsze może być procesem znacznie bardziej skomplikowanym. Konieczne jest tutaj przede wszystkim stworzenie przez geodetę wstępnego projektu podziału nieruchomości, który musi być załączony do wniosku – oprócz tego muszą znaleźć się tam dokumenty takie jak wypis z rejestru gruntów oraz kopie mapy ewidencyjnej.

Długość realizacji tego typu usług geodezyjnych uzależniona jest od kilku różnych czynników i zazwyczaj wynosi od kilku tygodniu do paru miesięcy. Sama cena również nie jest stała i zwykle ustala się ją dla każdego klienta osobno.