Niebezpieczne pieniądze nad ziemią

Firmy budowlane oraz inne firmy oferujące specjalne usługi bardzo często wykonują prace na wysokościach. Pracownikiem takich firm mogą być zarówno budowlańcy, kominiarze, murarze, jak i osoby wykonujące graffiti. Praca na wysokościach należy do jednej z najniebezpieczniejszych prac występujących na rynku pracy, dlatego aby w ogóle ubiegać się o taką pracę należy uzyskać zaświadczenie lekarskie poświadczające zdolność do wykonywania prac na wysokościach. Ponadto, podczas procesu rekrutacji firma może sprawdzać odporność rekrutów na przebywanie nad ziemią, sprawność fizyczną a także doświadczenie w obsłudze sprzętu wspinaczkowego, które często jest potrzebne przy tego typu pracach. Stanowiska pracy muszą być specjalnie zabezpieczone, np. poprzez balustrady z ochronnymi poręczami, ponadto firmy powinny stosować ochronę indywidualną, w postaci linek przymocowanych dla bezpieczeństwa do stałych elementów konstrukcji. 

Pozornie proste, ale jednak... 

Może nam się wydawać, że czyszczenie okien, malowanie dachów, czyli czynności wykonywane na wysokościach należą do czynności łatwych, jednak są to czynności bardzo niebezpieczne, zagrażające życiu ludzkiemu.  Dlatego tak ważna jest umiejętność obsługi sprzętu wspinaczkowego i przede wszystkim brak lęku wysokości. Takie czynności, bez odpowiedniego wyposażenia i umiejętności wykonywane na własną rękę nie zawsze skończą się pomyślnie. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług firm, które oferują tego typu usługi. Przed wyborem konkretnej firmy najlepiej zapoznać się dokładnie z jej ofertą, cennikiem i jeśli to możliwe, zaczerpnąć porady fachowca. 

Przegląd stanu budynku 

Widząc budynek, najpierw zatrzymujemy się nad jego cechami wizualnymi. Dlatego właściciele dbają o ich wygląd, zlecając przeglądy stanu budynków. Do czynności zaliczanych do przeglądów nieruchomości zalicza się przede wszystkim: czyszczenie i renowacja dachów, czyszczenie kominów, wentylacji. Do prac wysokościowych zaliczane są również odnowienia elewacji budynku. Niejednokrotnie budynki rzadko poddawane są przeglądom, dlatego niekiedy potrzebują gruntownych renowacji. 

Bezpieczeństwo na wysokościach
Prace wykonywane na wysokościach to nie tylko czyszczenie kominów czy renowacja elewacji budynków. Do prac wysokościowych zaliczamy także mycie okien wysokich budynków. Osoby wykonujące te czynności znajdują się na specjalnych platformach przesuwnych i zabezpieczone są linkami, przypominającymi linki wspinaczkowe. 

Młodzi, silni, uzdolnieni... 

Do tego typu pracy bardzo często zatrudniane są młode osoby, które są sprawne fizycznie, a także nie boją się przebywać na dużych wysokościach. Mile widziane jest już doświadczenie w podobnych sytuacjach, nie chodzi tutaj tylko o pracę na wysokościach wykonywaną w przeszłości, jednakże bierzę się pod uwagę również umiejętność posługiwania się sprzętem wspinaczkowym i chodzenie po ścianach wspinaczkowych.
Firmy zajmujące się pracami na wysokościach dbają o bezpieczeństwo pracowników. Dlatego właściciele systematycznie kupują i testują sprzęt  używany przy czyszczeniu okien. 

Budowa domu a prace na wysokościach 

Podczas stawiania domu mamy do czynienia z różnymi pracami wysokościowymi. Są to zarówno stawianie murów budynku, jak i docieplanie domu. Do tego typu zadań potrzebne jest rusztowanie, z którego korzystają budowniczy, a także specjalny sprzęt. Następnym etapem budowy domu jest dach. Wykładanie dachówek, ocieplanie dachu to także prace zaliczane do wysokościowych.
Na koniec cały dach został pomalowany. Obecnie można wybierać spośród wielu farb przeznaczonych do malowania dachu. Są one odporne na działanie różnych temperatur i silne opady deszczu czy śniegu. Nie blakną przez wiele lat, a dzięki nim dach może stać się ozdobną częścią budynku. 

Kominiarz 

Praca wykonywana przez kominiarza to także praca zaliczana do wysokościowych. Kominiarz sprawdza stan komina i wentylacji. Jego zadaniem jest poznanie przyczyn cofania się dymu podczas palenia, a także dokładne wyczyszczenie komina. Kominiarz korzysta z różnych technik, między innymi: wprowadzenie do pieca specjalnych środków czyszczących komin pod wpływem ciepła wytwarzanego w piecu lub czyszczenie komina od góry. W blokach mieszkalnych czyszczenie komina odbywa się co kilka miesięcy, natomiast w domach prywatnych to mieszkańcy sami muszą pamiętać o czyszczeniu komina.